Цифрове фольгування та тиснення фольгою. Чи є різниця між цими технологіями? Давайте розбиратися.
Що таке фольгування?
Фольгування в поліграфії — процес нанесення фольги на папір та картон. Коли йдеться просто про фольгування мають на увазі саме цифрове фольгування. Цифрове фольгування у більшості друкарень робиться за допомогою простих ламінаторів.
Як правильно робити фольгування?
Спочатку зображення наноситься на поверхню паперу або картону за допомогою тонера лазерного принтера. Потім на надрукований лист накладається спеціальна фольгована плівка потрібного відтінку з клейовим шаром. Після цього лист із плівкою проходить через гарячі вали ламінатора. Під дією температури клейовий шар фольги розплавляється, і вона «прилипає» до надрукованого тексту або візерунку. Фольга залишається лише у тих місцях, де було нанесено тонер. Зайву фольгу прибирають. У результаті отримуємо чітке, гладке фольговане зображення. Це простий та досить недорогий спосіб.
Якщо ж у друкарні встановлено цифрове обладнання типу нашої MGI, процес виглядає трохи по-іншому.
Зображення також друкують на принтері. Потім його покривають спеціальним лаком в першому модулi MGI. Далі в роботу вступає вбудований модуль цифрового фольгування iFoil-S, який наносить фольгу на поверхню лаку за допомогою тепла та тиску. Фольгована область виходить трохи опуклою та рельєфною.
MGI відкриває безмежні можливості для творчості. Друкований лист можна проганяти через машину кілька разів, попередньо заправляючи у модуль фольгування інший колір фольги. Можна навіть фольгувати дуже тонкі лінії. І все це робиться без кліше, про яке ми поговоримо нижче. Швидко та просто.
Потрібно відзначити ще одну важливу опцію. MGI може покривати фольгою змінні дані — на кожному друкованому аркуші може бути різна інформація. Це дуже зручно, коли потрібно надрукувати тираж дипломів, сертифікатів чи бейджів для учасників семінару, майстер-класу чи конференції, коли наперед відомий список учасників.
Слід враховувати, що фольгу можна наносити тільки на гладкий папір або картон. Технологія не призначена для фактурного паперу типу «льон», оскільки тонер у поглибленнях фактури не спікається із фольгою. Фольга може бути глянсовою, матовою чи голографічною.
Фольгування дозволяє прикрашати різні вироби: візитки, грамоти, дипломи, папки, листівки. Можна також зробити фольгування на коробці.
Тепер давайте розберемося з тисненням.
Насамперед з’ясуємо, що таке тиснення.
Тиснення в поліграфії — процес отримання рельєфного зображення на папері, картоні, шкірі, дереві. Технологія нанесення полягає у вдавлюванні кліше, з існуючим малюнком, на поверхню матеріалу.
Перед тим, як робити будь-яке тиснення, потрібно виготовити спеціальне кліше. Існують спеціальні компанії, які цим займаються. Друкарні зазвичай замовляють у них кліше для своїх замовників та зберігають у себе на складі.
До речі, важливий момент: якщо ви змінюєте друкарню з якихось причин, забирайте у неї своє кліше.
Кліше — це спеціальна матриця, де зображено малюнок майбутнього відбитка. Його виготовлення — перший етап у процесі тиснення, без якого не обійтись. Яким має бути матеріал?
Штампи для конгреву виготовляються з різної сировини: мідь, цинк, полімери, магній, латунь. Найнадійнішими є латунні вироби, а полімерні варіанти недовговічні і часто використовуються лише один раз.
При виготовленні кліше враховують багато різних факторів, наприклад: на якому матеріалі робитимуть тиснення, яка буде товщина матеріалу, яка буде глибина гравіювання, для якого виду робіт буде використано це кліше. Про останній фактор давайте поговоримо докладніше.
Видів тиснення існує безліч. Вибір того чи іншого виду тиснення залежить насамперед від фізико-хімічних характеристик матеріалу виробу, на який будуть наносити це тиснення, а також від його застосування.
В основному використовується три способи тиснення: конгревне, блінтове і тиснення фольгою.
Конгревне тиснення (зворотне) — процес, у якому матеріал кладеться між штампом і контрштампом. Таким чином, тиск відбувається з обох боків. В результаті виходить опуклий рельєф.
Блінтове тиснення (сліпе) відбувається за відсутності будь-якої фарби. Цей вид дозволяє отримати увігнутий рельєф.
Спеціальне кліше (блінт) за допомогою преса вдавлюється у поверхню матеріалу, залишаючи детальний відбиток малюнка штампу.
Дане тиснення зазвичай використовується без застосування фарб, але іноді між штампом і матеріалом закладається фольга або спеціальна плівка, щоб малюнок набув більш виразного вигляду. Блінтовий метод затребуваний при оздобленні шкіряних виробів, нанесенні фірмових емблем, оформленні обкладинок та палітурок (дипломи, книги, посвідчення).
Для додаткової глибини можна поєднувати в межах одного малюнка і конгревне і блінтове тиснення, а для більш вражаючого ефекту — додавати інші прийоми, такі як тиснення фольгою.
Тиснення фольгою — найпопулярніший метод, у якому між штампом і матеріалом розташовується фольга. Такий вид тиснення широко застосовується у виробництві листівок, обгорткового паперу, кишенькових календарів, листівок, каталогів та ін.
Існує два способи нанесення фольги на вироби.
Гаряче тиснення. Спеціальний штамп з малюнком нагрівається до необхідної температури та, розплавляючи термоклейовий шар фольги, під тиском залишає відбиток на виробі. Даний метод застосовується для широкого спектру матеріалів, які витримують нагрівання. Для нанесення відбитка на тонкі плівки, що плавляться під впливом високої температури, використовується інша технологія.
Холодне тиснення. Структура фольги повинна включати шар з клеєм, що руйнується під дією УФ-випромінювання (для гарячого методу застосовується клей, що знищується нагріванням).
Холодний спосіб передбачає використання:
- пристрої для нанесення УФ-лаку та створення за його допомогою малюнка;
- сушильної установки;
- механізму розмотування фольги.
Цей метод можна використовувати для тонких плівок, які не витримують нагрівання. Однак дана технологія не підходить для матеріалів, що сильно вбирають вологу (чи клей).
Таким чином, ми трохи розібралися в тому, чим цифрове фольгування відрізняється від тиснення фольгою.
Основна відмінність між ними, що для тиснення фольгою потрібно завжди виготовляти штамп. А це додаткові матеріальні витрати, які виправдовуються лише на середніх та великих тиражах. При цифровому фольгуванні штамп не потрібно виготовляти. Економічно вигідно вибирати цю технологію на малих та середніх тиражах. Але можна легко та просто нанести фольгу навіть на 1 друкований лист.
Згідно з багатьма статистичними аналізами, товари, упаковка яких має додаткову обробку у вигляді фольгування або тиснення, купуються охочіше, ніж аналогічна продукція без додаткового облагородження. Попит на такий продукт більший на 30% — 45% порівняно з конкурентами.
Навіть маленька деталь на вашій упаковці, виділена металевою глянсовою або матовою фольгою, не залишиться непоміченою.
Якщо ви ніколи не робили нічого подібного до своєї упаковки, не проблема. Пишіть нам, і ми надішлемо безкоштовний зразок, щоб ви особисто переконалися у всіх перевагах післядрукарської обробки в New Media.
Також наша друкарня виготовляє: візитки з фольгою, вітальні листівки з фольгою, дипломи з фольгою, сертифікати з фольгою, бирки з фольгою, запрошення з фольгою, папки з фольгою, етикетки з фольгою та інше.
Пишіть нам на пошту:
[email protected]
Телефонуйте:
+380678347770
+380487347770