Лакування — процес нанесення на поверхню спеціальних речовин, які після остигання утворюють тверде покриття. Нанесення лаку в поліграфії — це один із найпопулярніших видів післядрукарської обробки. Лак застосовується для надання особливого зовнішнього вигляду виробу, та його призначення не лише естетичне. Лакування паперу в друкарні використовують також для додаткового захисту продукції від стирання, вицвітання та додання додаткової жорсткості виробу.
Лак є продуктом хімічної промисловості, в основу якого лягають натуральні або синтетичні смоли, а також будь-який розчинник.
Лак у поліграфії використовують для багатьох речей: створення спецефектів, захиститу продуктів від вологи, подряпин, пилу, бруду та іншого негативного впливу навколишнього середовища. Він допомагає зробити продукцію унікальною, і, звичайно, надає певної статусності та преміальності.
Лакування друкованої продукції необхідне для:
- захисту надрукованої продукції;
- додання додаткових ефектів;
- створення особливого зовнішнього вигляду продукції.
Види лаку
Види лаку, що застосовується у поліграфії:
Офсетний лак
Буває матовим, глянцевим та суперглянцевим. Він найдоступніший за вартістю, тому найчастіше застосовується у поліграфії. Лак наносять тонким шаром, має схожу структуру з офсетними фарбами. Офсетний лак використовується для надання надрукованому зображенню більшої насиченості, а також для підвищення захисних властивостей.
Водно-дисперсійний лак
Водно-дисперсійний лак — це рідина молочно-білого кольору з різким запахом, але незважаючи на це він нешкідливий для людини. Такий вид лаку можна застосовувати для друкування дитячих видань, харчових упаковок та ін. Вони не містять летких речовин, не токсичні.
До переваг водно-дисперсійного лаку можна віднести:
- високу еластичність поверхні;
- швидке затвердіння;
- екологічність;
- відсутність пожовтіння, що іноді спостерігається при застосуванні офсетного лаку;
- відсутність запаху після засихання;
- підвищений глянець.
Важливо пам’ятати, що при нанесенні водно-дисперсійних лаків необхідно використовувати офсетні фарби, тому що вони стійкі до вологи та лугу. Інакше інтенсивність та колір фарби можуть змінитися.
УФ-лакування
УФ-лак — це скорочена назва, яку він отримав завдяки тому, що охолодження здійснюється під впливом ультрафіолетового випромінювання. До його складу входять розчини акрилових смол, різних рідких полімерів, мономерів-розріджувачів, фотокаталізатори. УФ-лаки не токсичні, після висихання нешкідливі, а також папір з таким лаком піддається вторинній переробці.
Переваги УФ-лаку:
- миттєве висихання;
- велика різноманітність декору (глітери, ароматичні добавки);
- можливість вибіркового лакування;
- підвищена стійкість до фізичного та хімічного впливу;
- добрий показник глянцю.
За допомогою УФ-лаку можна досягти різноманітних декоративних та тактильних ефектів. Для цього використовують спеціальні лаки або добавки:
- Глітери (блискітки) — дрібні різнокольорові алюмінієві або скляні частинки. Використання гліттерів дає чудовий візуальний ефект. Вони використовуються для декору листівок, запрошень, календарів. Глітери бувають прозорими, непрозорими та голографічними, флуоресцентними. Форма та колір можуть бути будь-якими.
- Ароматичні добавки. Ефект, в якому при нанесенні УФ лаку додаються капсули з ароматичною речовиною. Саме завдяки цьому готова продукція (в основному окремі сторінки) набувають певного запаху. Наприклад, ви точно зустрічали рекламу парфумерії в журналах чи каталогах, аромат якої можна спробувати, або хвойний аромат новорічної продукції.
- Спеціальні структурно-тактильні лаки. Вони дозволяють отримати необхідний рельєф та особливу текстуру поверхні. До таких ефектів відносяться «шипучі бульбашки», «гума», «карбонка по металу», тактильний лак Брайля, липкий і пісочно-цукровий лак.
Види нанесення УФ-лаку
Виділяють суцільне та вибіркове лакування — на написи чи малюнки.
Суцільне нанесення лаку на поверхню схоже на ефект ламінування. Цей метод дозволяє отримати захисний шар на виробі, тому суцільне нанесення лаку може бути виправданим там, де поліграфія зазнаватиме підвищених механічних впливів.
Вибіркове УФ-лакування має великий потенціал для створення ексклюзивних варіантів дизайну для різних поліграфічних виробів.
Глянцеві елементи на матовому фоні, лаковані фото, переходи та поєднання залакованих та матових областей виділять будь-який виріб серед конкурентів, будь то листівка, візитка чи обкладинка журналу.
Для вибіркового лакування потрібна лакувальна форма. Її вирізують із спеціальних лакувальних полотен на ріжучих плотерах або методом лазерного гравіювання гуми. Найчастіше для вибіркового лакування використовується УФ-лак. Виготовлення лакувальної форми є доцільним лише при великих тиражах продукції.
Технології нанесення лаків
У поліграфії лаки наносяться із застосуванням різноманітних технологій та різного виду обладнання:
- за допомогою друкованих секцій офсетних машин (ОМ). Процес здійснюється з друкованої форми. Шар лаку фіксується суцільним чи вибірковим методом;
- на лакувальних секціях офсетних машин або спеціалізованому лакувальному устаткуванні. Цей спосіб не передбачає використання друкарської форми. Лакування відбувається з гумового або полімерного лакувального полотна, або з флексоформи. При необхідності вибіркового лакування область, де не повинно бути покриття, видаляється з полотна;
- на трафаретних верстатах. Такий процес здійснюється методом продавлювання складу рекелем через сітку з дрібним осередком. При вибірковому лакуванні, область, де не передбачається нанесення лакового шару, закривається спеціальним засобом.
А ось про спеціалізоване лакувальне обладнання давайте поговоримо докладно. Як ви знаєте нещодавно ми встановили MGI JetVarnish 3DS & iFoil-S — цифрове обладнання для нанесення вибіркового лаку та фольги.
Саме ця технологія ідеальна для створення малих та середніх тиражів. Адже можна оперативно залакувати навіть один друкований аркуш. Перевага роботи MGI JetVarnish 3DS & iFoil-S в тому, що для вибіркового лакування не потрібно виготовляти додаткові форми. Ми просто заздалегідь вказуємо в налаштуваннях машини, які зони лакуватимемо, а які ні.
MGI наносить вибірковий лак змінної висоти для створення відчутного рельєфу на друкованому аркуші, а також фольгу прямо поверх елементів з лаком. На відміну від шовкографії, лак, зроблений на машині MGI, виглядає глянсовіше і стильніше.
Товщина нанесення лаку, залежно від побажання замовника, може змінюватися і варіюється в діапазоні від 21 до 116 мкм. Щоб отримати ще кращий ефект, друкований аркуш пропускається через MGI кілька разів. Область лакування може бути різною для кожного макета у тиражі.
Машина має додатковий модуль коронування, саме він допомагає лаку рівномірно розподілятися по складним поверхням і збільшує його зчеплення з матеріалом основи.
З додаткових переваг MGI JetVarnish 3DS & iFoil-S — це можливість покривати лаком змінні дані. Тобто, на кожному друкованому аркуші може бути різна інформація. Часто це застосовують під час друку дипломів, сертифікатів, запрошення або бейджів для учасників події.
Переваги цього виду післядрукарської обробки є важливими при випуску різних видів друкованої продукції, в тому числі:
- етикеток;
- багатьох видів упаковки;
- журналів та каталогів;
- POS-матеріалів;
- календарів;
- листівок, дипломів, сертифікатів;
- і т.д.
Великий попит на лакування виникає зараз серед виробників упаковки. Візуальний ефект вигідно відрізняє товари на магазинних полицях та привертає увагу покупця.
Окремо необхідно виділити етикетки. З’являються величезні можливості для їхнього оформлення, недоступні під час друку на плівці. До того ж, їх можна прикрасити ще й фольгою.
Хочете, щоб поліграфія виглядала ефектно та притягувала до себе погляди оточуючих? Друкарня New Media надає весь комплекс післядрукарської обробки, включаючи суцільне та вибіркове лакування, а також нанесення вибіркового лаку та фольги для створення унікальних тактильних ефектів вашої продукції.
Пишіть нам на пошту:
[email protected]
Телефонуйте:
+380678347770
+380487347770