Для початку, давайте визначимо, що метафоричні карти та карти Таро — це не одне й те саме. Вони мають різне призначення. Яке? Давайте розбиратися!
Для чого потрібні карти Таро та ворожіння?
Ворожіння на картах Таро — мабуть, найпопулярніший сьогодні спосіб передбачення майбутнього. Езотерики та історики сходяться на думці, що Таро походить від стародавніх культур і є таємним зведенням мудрості минулого.
Карти Таро використовують для різних цілей:
- передбачити майбутнє;
- допомогти ухвалити рішення;
- розповісти про минуле;
- проаналізувати ситуацію.
Процес ворожіння відбувається таким чином: ви формулюєте питання вголос або про себе, а ворожбит викладає карти певним чином, щоб отримати відповідь. Вірити цій відповіді чи ні — справа ваша. Карти Таро — лише порадники, але не вершителями долі.
Які бувають види карт таро?
Найпопулярніші класичні колоди карт Таро названі за іменами своїх творців: Таро Райдера-Уейта-Сміт, Таро Вісконті-Сфорца і Марсельське Таро, Таро Папюса, Таро Тота, яке ще називають Таро Алістера Кроулі, Таро Манара або Таро Ошо.
Сьогодні свої колоди Таро вигадують і продають дуже багато. Можна знайти колоди за літературними творами та серіалами, особливо в жанрі фентезі — наприклад, за «Алісою в Країні чудес» або «Володарем кілець».
Класичною колодою Таро вважається колода Райдера-Уейта-Сміт: саме їх дизайн першим спадає на думку майже кожному, коли йдеться про ворожіння на картах. На ній засновані майже всі решта колод. Вона складається із 78 карт. 56 із них — карти молодших арканів, вони нагадують звичайну колоду гральних карт. Інші 22 карти — це старші аркани (козирі). Вони мають більш глибоке значення в розкладах, ніж молодші аркани. Вважається, що старші Аркани представляють великі, доленосні події, тоді як молодші Аркани зазвичай представляють людей, емоції та повсякденні події.
Старші аркани в колоді Райдера-Уейта-Сміт виглядають так:
0 Дурень
1 Чарівник
2 Верховна жриця (Папеса)
3 Імператриця
4 Імператор
5 Верховний жрець (часто – Ієрофант, або Папа)
6 Закохані
7 Колісниця
8 Сила
9 Путівник
10 Колесо Фортуни
11 Справедливість
12 Повішений
13 Смерть
14 Помірність
15 Диявол
16 Вежа
17 Зірка
18 Місяць
19 Сонце
20 Правосуддя
21 Світ
Як вибрати свою колоду карт Таро?
Тарологи кажуть, що ваша колода сама вас знайде. Карл Густав Юнг, засновник аналітичної психології, вважав, що персонажі для колоди Таро використовували збірні образи особистостей або архетипи. Так що при виборі колоди карток потрібно уважно розглянути її зображення, щоб зрозуміти, наскільки вони близькі і зрозумілі. При стовідсотковому збігу з особистістю та характером таролога обрана ним колода буде найбільш «розмовляючою».
Різні колоди особливо трактують ситуації і мають свою специфіку. На Таро Манара краще дивитись сексуальний підтекст стосунків, на Таро Ошо чи Ангелів — духовну складову життя. Події з повсякденного життя краще трактувати на класичних колодах. Є колоди з темною та світлою енергетикою.
Початківцям рекомендують починати з класичних колод. Найпростішою і найзрозумілішою вважають Таро Райдера-Уейта-Сміт.
Що таке метафоричні карти та як з ними працювати?
Для того, щоб відповісти на це питання, потрібно трохи поринути в історію їх створення.
Хто створив метафоричні карти?
Історія появи карт поєднує світ живопису та психології. За створення Метафоричних Асоціативних Карт (МАК) ми можемо дякувати Елі Раману, який у 1975 році хотів створити місток між мистецтвом та звичайним життям. Саме він розмістив свої картини на гральних картах з метою «зробити творчість та мистецтво доступним кожному».
1983 року цю колоду знайшов психотерапевт Егетмейєр Морітц, який побачив у цих картинах потужний інструмент для роботи зі своїми клієнтами.
Карти давали чудові результати в діагностичній та терапевтичній практиці, допомагали розкривати різні грані клієнтів та знаходити підхід до тих, з ким було складно вести комунікацію. Картами почали цікавитись психотерапевти з різних країн світу. З того часу Метафоричні Асоціативні Карти «OН» були перекладені 17 мовами і розійшлися різними куточками планети.
Психологи та психотерапевти з часом почали створювати свої МАК та використовувати їх у різних практиках. Так з’явилися колоди Persona, Personita, Morena, Habitat, Cope, Tandoo, Saga, Ecco, які стали класикою в метафоричних картах. Нині такий психологічний інструмент, як асоціативні карти, активно розвивається. Кожен хоче створити свою унікальну колоду, пізнати глибину та приховані смисли себе та оточуючих, створюються нові методики та техніки, картами користуються як і в психологічній роботі, так і в особистісних цілях.
Хто зараз використовує метафоричні карти? Справжню любов до метафоричних асоціативних карт відчувають не тільки психологи, але всі охочі пізнати себе.
Але постає питання: які бувають метафоричні карти і як вибрати ту колоду, яка допоможе саме вам?
Колоди мають свої класифікації в залежності від «малюнків» на них:
- «Персона/Persona» — набір карт з обличями людей, які зображують різні емоції та стани;
- «Тандем/Tandu» — асоціативні карти, які допомагають розібратися з відносинами в парі;
- «Еко/Ecco» — розкриття творчого потенціалу;
- «Коуп/Cope» — робота з травмами;
- «Сага/Saga» — розвиток уяви та творчого потенціалу;
- «О-карти/Oh-cards» — для самоаналізу та полегшення соціальних взаємовідносин;
- «Морена/Morena» — допомагає побачити ресурс;
- «Вона» — жіноча, ресурсна колода;
- «Вікна та двері» — робота зі станами, пошук ресурсу та нових рішень;
- «З скрині минулого» — робота з дитячими травмами, неврозами, установками;
- «Горщик золота» — робота з грошовими (фінансовими) запитами, яка дозволяє знайти рішення у відносинах з грошима;
- «Гроші в сім’ю» — робота з сімейними грошовими запитами, яка дозволяє знайти рішення у відносинах і ролях з грошима в сім’ї.
Одна і та ж колода може бути віднесена до кількох класифікацій. Колодою для дітей ми можемо працювати з дорослим. Спеціальні колоди використовувати в універсальних випадках і навпаки – універсальними у спеціальних.
Навіщо використовують метафоричні карти?
За допомогою метафоричних карт можна дізнатися, що саме вас турбує і зазирнути углиб себе, щоб знайти відповідь. Вони допомагають настроїти взаєморозуміння для людей, допомагають висловити думки, сформувати в конкретне повідомлення.
Метафоричні картки використовуються:
- у професійній психології. Ними користуються психотерапевти для роботи з серйозними психотравмами, і навіть коучи для діагностики, корекції та розвитку можливостей;
- для розвитку інтуїції, шостого почуття, творчих навичок, талантів. З їхньою допомогою дорослі починають мислити образами та картинками.
- як відмінна гра, в яку можна легко грати з друзями, рідними, дітьми, колегами, партнерами. Гра, в якій точно всі будуть переможцями, адже вона допоможе збудувати довірчі стосунки.
Ви самі вибираєте, як з ними працювати і як їх трактувати. Наприклад, є кілька технік роботи з МАК картами, які можна спробувати вже зараз.
- Техніка «Зміна точки сприйняття». Ви берете дві карти наосліп. Одна з них – це проблема, а друга – рішення. Ви озвучуєте проблему та рішення, відштовхуючись від картинок. Потім карти міняються місцями, і те, що було проблемою, стає рішенням.
- Техніка «Малюнок». Ви дістаєте карту і розміщуєте її на досить великому чистому аркуші паперу. А потім домальовуєте картинку. І згодом описуєте, що вийшло.
- Техніка «Аналіз відносин». Ви наосліп тягнете 5 карт, де кожна повинна відповідати на одне з 5 простих питань:
- «Що вас засмутило у відносинах?»
- «Чи є ваша вина в сварці і яка вона?»
- «За що в ситуації несе відповідальність партнер?»
- «Що хорошого залишилося у ваших відносинах?»
- «Що потрібно зробити, щоб повернути мир і гармонію чи що має статися, щоб ви не втратили одне одного?»
Як правильно працювати з метафоричними картками?
Потрібно поставити картці своє питання. Воно може бути загальним чи конкретним, але потрібно щиро хотіти отримати відповідь на нього.
Тягти карту можна кількома способами:
- Відкритий — людина сама вибирає зображення, яке її «зачепило».
- Закритий спосіб — людина витягує одну карту з колоди, не бачачи зображень.
Після цього людина має інтерпретувати картку самостійно. Не повинно бути підказок зі сторони. Перша думка, яка прийшла в голову — це найвірніша відповідь на запитання. Не варто включати логіку, розум і критичне мислення, має працювати лише підсвідомість, інтуїція та відчуття.
Запитання, на які можна відповідати, дивлячись на витягнуту карту
- Що ви бачите на карті? Що тут відбувається?
- Що ви відчуваєте, дивлячись на карту? Які думки, емоції виникають?
- Що на карті привертає вашу увагу? Чому?
- Що на карті не подобається? Чому?
- Чи бачите ви себе на цій картинці? Це може бути один із персонажів, неживий предмет, колір або ж ви залишаєтеся стороннім спостерігачем.
- Як почувається той чи інший персонаж на карті? Що хоче зробити? Персонаж може бути неживим, наприклад, дерево або іграшка.
- Що міг би розповісти, порадити персонаж?
- Як далі розвиватимуться події на картинці?
- Що ця карта говорить про вас? Про вашу ситуацію?
- Що на картинці є, а ви не помітили?
- Які висновки ви можете зробити для себе?
Відповіді на запитання бажано промовляти вголос якомога детальніше. У деталях часто ховається те, що відразу не впадає у вічі. Можна записувати хід своїх думок на папір або текстовий файл. Це допоможе отримати максимальну кількість корисної інформації.
Де купити метафоричні асоціативні карти?
Метафоричні карти можна купити у будь-якому езотеричному магазині. Також можна замовити їх в Інтернеті.
Як надрукувати власну колоду метафоричних карт?
Якщо ви професійний психолог чи коуч, то рано чи пізно вам на думку спаде ідея: «А чи не випустити мені свої власні метафоричні карти?». У цей момент вам варто зателефонувати в нашу друкарню. Ми допоможемо реалізувати всі ваші ідеї якнайкраще, тому що знаємо все про друк метафоричних карт в Україні.
Друкуємо метафоричні карти, гральні карти, карти Таро малими тиражами, можемо виготовити пробний зразок, допомагаємо створити упаковку та інструкцію з експлуатації. Підберемо потрібний матеріал та ламінацію.
Створюйте свої унікальні карти разом із друкарнею New Media!
Пишіть нам на пошту:
[email protected]
Телефонуйте:
+380678347770
+380487347770