Працюючи з друкарнями, ви напевно чули такі абревіатури, як CMYK та RGB? Що це таке? Це дві найпопулярніші колірні моделі, що використовуються в дизайні. Нижче ми розповімо, чим вони відрізняються і відповімо на запитання, чому всі друкарні друкують у СMYK?
Що таке колірний режим RGB?
RGB — це колірна модель, яка використовується у всіх комп’ютерних моніторах, дисплеях, LCD/LED-телевізорах. Більшість камер та цифрових сканерів також використовують саме цю модель. Цей режим можна використовувати лише пристроями, що генерують світло.
RGB означає скорочені англійські слова Red (червоний), Green (зелений) і Blue (синій).
Кольори цієї моделі виходять шляхом поєднання цих трьох кольорів у різних пропорціях. Тому модель називають адитивною (addition — додавання).
Наочно простір RGB можна представити як різнокольоровий куб — систему трьох координат з осями, кожна з яких відповідає одному з основних кольорів.
Будь-який колір у моделі RGB кодується трьома координатами. Кожна координата — число від 0 до 255.
Коли монітор вимкнено, ми бачимо лише чорний колір — усі три значення дорівнюють нулю.
Максимальне змішування основних кольорів (максимальна яскравість монітора) дає білий колір — усі три значення дорівнюють 255.
Для зручності використання координати RGB часто переводять у шістнадцяткову систему.
Наприклад, координатам RGB (240, 103, 162) у шістнадцятковій системі відповідає значення #f067a2. Такі значення кольорів зазвичай використовують програмісти для зручності.
Важливо! Більшість програм, які допомагають створити або обробити фотографії (у тому числі Photoshop), використовують за замовчуванням RGB, тому перевірте налаштування при розробці дизайну для друку.
Що таке колірний режим CMYK?
Модель CMYK працює зовсім інакше, ніж RGB.
CMYK побудована на змішуванні чотирьох друкарських фарб: Cyan (синьо-зелений), Magenta (пурпурний), Yellow (жовтий) та Key («ключовий» колір — чорний). Значення кожного може змінюватись від 0 до 100%. Білий колір у просторі CMYK — це відсутність фарби, тобто білий папір.
Основна відмінність полягає в наступному: коли ви поєднуєте всі кольори моделі RGB в їх максимальних значеннях, ви отримуєте білий колір. У моделі CMYK, згідно з ідеальною моделлю, поєднання всіх основних кольорів дасть вам чорний. Точніше не дасть. Насправді при змішуванні вийде брудно-коричневий. Це пов’язано з фізичними властивостями пігментів, окислювальними процесами, специфікою поглинання фарби та іншими нюансами.
Саме тому модель CMYK має окремий чорний колір. Він також потрібний для того, щоб збільшувати насиченість кольорів, наприклад, темно-червоний колір, можна скласти з червоного, синього та зеленого, а можна — з червоного та чорного. Другий варіант обійдеться набагато дешевше під час друку. Також потрібно враховувати, що у паперу обмежена здатність, що вбирає.
Щоб отримати колір максимально наближений до чорного, потрібно використовувати поєднання блакитного, рожевого та жовтого. Для цього на лист нанесуть сумарно 300% фарби — тонкий папір цього не витримає і перетвориться на мокру ганчірку. А при нанесенні чистого чорного кольору на лист ляже лише 100% чорної фарби.
Який режим вибрати: CMYK чи RGB?
Усі зображення на екранах комп’ютерів та мобільних пристроїв представлені у моделі RGB. Ця модель має дуже велике колірне охоплення.
Але у друку використовують модель CMYK. У неї менше колірне охоплення, ніж у RGB, і це потрібно враховувати при розробці поліграфічної продукції. Якщо ви надрукуєте своє зображення в моделі RGB, воно вийде тьмяним і буде сильно відрізняється від того, що було на екрані монітора.
Коротше кажучи, якщо вам потрібно надрукувати візитки, листівки, буклети, наклейки, етикетки, каталоги, журнали, бирки або іншу поліграфію, створюйте свої макети в моделі CMYK. Деякі дизайнери створюють макети спочатку в RGB, а наприкінці переводять їх у CMYK. Так можна робити, але враховуйте, що після перекладу кольори потьмяніють і потрібно буде зробити додаткову корекцію кольору.
А ось якщо ви створюєте макет сайту або мобільного додатка, малюєте банер для реклами в Google або просто робите ретуш фотографії для Instagram, то сміливо використовуйте модель RGB.
Як перетворити RGB в CMYK?
За допомогою професійних програм для дизайну та верстки, таких як InDesign, Illustrator, Photoshop, ви можете автоматично перетворювати зображення та графіку з моделі RGB на модель CMYK перед друком.
Як перевести RGB в CMYK у Photoshop?
Найпростіший і найшвидший спосіб: відкрийте свій макет, натисніть Зображення (Image) у верхньому меню, а потім натисніть Режим (Mode).
У підменю, що випадає, виберіть CMYK. Файл буде автоматично перетворено.
Як перевести RGB в CMYK в Adobe Illustrator?
Adobe Illustrator — зручний векторний редактор, у якому часто створюються макети будь-яких поліграфічних виробів.
Щоб змінити колірний простір з RGB на CMYK, зробіть таке: відкрийте свій макет у Illustrator, натисніть Файл (File) у верхньому меню, у випадаючому меню натисніть на колірний режим документа (Document Color Mode) і виберіть CMYK колір (CMYK Color).
Як перевести RGB в CMYK в Adobe InDesign?
Вам потрібно натиснути на Вигляд у верхньому меню, а потім вибрати Настройки профілю (Proof Setup). Якщо вибрано модель RGB за замовчуванням, поміняйте її на CMYK.
Якщо вас цікавлять інші вимоги до макетів, ви можете ознайомитись з ними у нашій статті.
Фахівці друкарні New Media ретельно перевіряють кожен макет на відповідність вимогам друку. Ми дбаємо про те, щоб ваша поліграфія повністю відповідала вашим очікуванням і була на найвищому рівні.
Пишіть нам на пошту:
[email protected]
Телефонуйте:
+380678347770
+380487347770