Листівка, артистична картка, відкритий лист — як тільки не називали цю маленьку картку у різний час. Для більшості сучасних людей яскрава, барвиста листівка є невід’ємним атрибутом свята, зокрема Різдва та Нового року.
Люди по всьому світу досі відправляють один одному вітальні листівки перед Різдвом, поміщаючи на них традиційний текст: «Wishing you Merry Christmas and Happy New Year» («Бажаю вам щасливого Різдва і Нового року»).
Більш релігійні люди відправляють листівки з молитвами чи рядками з Біблії. Зазвичай такі листівки прикрашають стрічками, янголятами, ялиновими гілочками. Перші християни вважали ялинку одним із символів Христа: для них ця рослина була уособленням торжества вічного життя над смертю.
Що зазвичай зображають на різдвяних листівках? Санта-Клауса, свічки, ялинкові іграшки, гірлянди, різдвяні ялинки, прикрашені каміни, маленькі будиночки з палаючими вікнами, що стоять посеред лісу. Також великою популярністю користуються зимові пейзажі, міські краєвиди, фотографії різдвяних ярмарків та новорічних гулянь.
В Україні на різдвяних листівках часто зображують Марію, Йосипа та маленького Ісуса у Віфлеємі. Іноді на них друкують різдвяні колядки.
Але повернімося до історії.
Коли з’явилися вітальні листівки і де з’явилася перша різдвяна листівка?
Саме 9 грудня прийнято вважати Днем різдвяної листівки. До її виникнення дарували гравюри на різдвяні мотиви чи писали дуже довгі вітальні листи. Свого роду листівка з’явилася у XV ст. у Німеччині, на ній було зображено Немовля та напис «Доброго та благословенного року».
У Нідерландах у XVI ст. були поширені листівки із зображенням Святого Миколая. Листівки, як вони є, почали робити школярі на початку XVIII ст. Вони називалися «Шматочки Різдва». Їхня мета була показати батькам, наскільки покращився почерк дитини за останній рік.
У ХІХ ст. з’являється традиція надсилати листівки поштою. Першу різдвяну листівку було випущено в Лондоні 1 травня 1843 року Генрі Коулом. На ній була зображена ілюстрація Джона Горслі: у центрі зображення показано три покоління сім’ї, які піднімають келихи, бажаючи отримувачу щасливого Різдва та Нового року, а по обидва боки намальовані ілюстрації, які нагадують про те, що потрібно допомогти нужденним. Вона була надрукована тиражем 2050 екземплярів та коштувала 1 шилінг.
Prang and Mayer стала першою компанією в Англії, яка почала займатися комерційним виготовленням різдвяних листівок у 1873 році. Пізніше в 1874 Prang and Mayer почала продавати різдвяні листівки і в Америці. Її власника, Луї Пранга, іноді називають «батьком американської різдвяної листівки», оскільки саме його друкарня стала першою випускати вітальні листівки в Америці. До 1880-х років Пранг випускав понад п’ять мільйонів листівок на рік способом хромолітографії. Однак популярність його листівок призвела до появи великої кількості конкурентів, які згодом витіснили його з ринку.
Різдвяні листівки Луї Пранга |
Із попереднього речення відразу витікає відповідь на питання: де найбільше у світі відправляється різдвяних листівок на свята?
У США та Великій Британії різдвяні листівки досі відправляються цілими пачками. Списки адрес складаються заздалегідь. Саме англійці приділяють величезне значення оформленню листівок і підходять до їхнього оформлення особливо ретельно.
Колекціонування листівок
Наприкінці XIX століття, після того, як розпочалося масове виробництво листівок, виник новий вид колекціонування.
Філокартисти. Саме так називаються люди, які збирають листівки.
Філокартія почалася з колекціонування етнографічних та видових листівок. Саме вони були одним із найдоступніших засобів знайомства з природою, побутом, культурою інших країн та територій. На листівки також розміщували зображення витворів мистецтва. Таким чином, філокартія стала сприяти широкому поширенню культури. Перші організації філокартистів виникли наприкінці ХІХ століття. Вони почали проводити виставки, видавати спеціальні журнали та каталоги. А на початку ХХ ст. стартували перші аукціони.
Які листівки цінуються у колекціонерів найбільше?
Колекціонування листівок може принести чималий дохід. Вартість колекційних екземплярів залежить від дати їх виготовлення, тиражу та збереження (відсутність написів та позначок). Так як більшість листівок все ж таки є предметами масового виробництва, то дуже складно знайти у світі ті рідкісні друковані вироби, які коштуватимуть дорого.
Нині серед колекціонерів популярні такі листівки:
- вінтажні листівки та вітальні картки з малюнками відомих ілюстраторів та художників;
- листівки з фотографіями популярних туристичних місць та міст;
- серії листівок одного видавництва на одну тематику чи присвячені певному святу.
Якими бувають листівки?
Різновидів паперових листівок є безліч. Можна виділити такі види листівок:
1. За типом зображення:
- Документальні. Історичні події або відомі люди зображуються на лицьовій стороні листівки у вигляді репортажного або пейзажного фото.
- Художні. Як ілюстрації виступають авторські малюнки чи репродукції.
2. За типом отримання:
- Не поштова поліграфічна листівка. Зазвичай вона зроблена з картону підвищеної щільності та прикрашена додатковими дизайнерськими елементами. На аркуші немає місця для штемпеля та адреси, а для підпису виділено зовсім небагато місця.
- Поштова листівка. Зображення, яке займає всю площу аркуша, розміщено на лицьовій стороні. На тильній можна написати вітальний текст та додати інформацію про відправника та одержувача.
Також, листівки можна поділити ще на кілька видів:
- Вітальні листівки. Саме їх можна вручити на честь будь-якої урочистої дати, подарувати на сімейне свято чи світську подію. Їх друкують у величезній кількості, всіляко експериментуючи з дизайном, матеріалами та прикрасами.
- Репродукційні листівки. Там розміщують зображення різних творів мистецтва – картини, скульптури тощо.
- Видові листівки. На них друкують жанрові сцени (сцени повсякденного життя) або типові міські пейзажі (вулиці, площі, будинки). Друкують їх серіями. Вони наочно демонструють історію поколінь.
- Художні листівки. Друк таких листівок також зазвичай серійний. Їх випускають різні мистецькі об’єднання, щоб ознайомити широку публіку та знавців із творчістю невідомих чи забутих митців.
Новий виток обміну листівками. Посткросінг
Посткросінг (англ. Postcrossing) — проект, створений для отримання листівок з усього світу. Він виник під впливом буккросінгу. В основі принципу обміну листівками лежить єдина база всіх учасників проекту, а також механізм видачі адрес, спрямований на те, щоб різниця між надісланими та отриманими листівками у кожного учасника була мінімальною. При цьому в посткросінгу має місце система непрямого обміну, тобто надсилаючи листівки одним користувачам, учасник отримує їх від інших. (Вікіпедія)
Що таке листівка для посткросінгу?
Це звичайні листівки, що мають на звороті місце для адреси. Вирушають вони без конверта та зберігають на собі всі поштові штемпелі та марки, які теж цікаво вивчати.
Такі листівки можна придбати у спеціальних магазинах або створити самостійно.
Щоб розпочати обмін листівками, вам потрібно зареєструватися на сайті Postcrossing.com і запросити до п’яти адрес.
Після цього ви надсилаєте листівки на отримані адреси. Коли адресат отримує вашу листівку, він зможе зареєструвати її на сайті Посткросінгу, після чого ваше ім’я потрапляє до списку для видачі наступному користувачеві сайту, який потребує адреси для розсилки своїх листівок.
Так воно і виходить: ви відправляєте листівку, отримуєте листівку, реєструєте її, запитуєте нову адресу. Це дуже захоплююче.
Незважаючи на те, що традиція посилати привітання відходить у минуле, а точніше видозмінюється, прийнявши електронний вид привітань у месенджерах, паперові різдвяні листівки все ще мають величезну популярність у світі.
А отримувати такі листівки, як і багато років тому, особливо приємно та зворушливо. Згодні?
Наша друкарня друкує найоригінальніші та незвичайні листівки для ваших теплих привітань. Можна додати ламінацію, лакування або вибіркове фольгування золотом, сріблом чи будь-яким іншим кольором. Листівка може бути будь-якого формату та форми, зі згином або без.
Ми можемо надрукувати: односторонні листівки, двосторонні листівки, листівки з отворами, листівки зи згином посередині, листівки А5, листівки А6, листівки для клієнтів, корпоративні листівки, новорічні листівки, пасхальні листівки, листівки з логотипом, листівки з ілюстраціями та інші.
Будь-який креатив реалізується у друкарні New Media. Замовляйте вже зараз!
+380487347770
+380678347770
[email protected]