Як ви зазвичай вибираєте пляшку вина? Чи звертаєте увагу на етикетки вина? Берете перевірені бренди чи шукаєте щось нове? Вам імпонує класична етикетка вина чи пробуєте вина з креативною етикеткою?
Чи можна по етикетці визначити хороше це вино чи ні? Що має бути вказано на етикетці вина і як правильно читати етикетку на пляшці вина, щоб не помилитися з вибором? Коли з’явилися етикетки?
На всі ці запитання відповідаємо у нашій новій статті.
Коли з’явилися перші етикетки вина?
Прабатьками перших винних етикеток були вигравірувані написи на амфорах та глиняних судинах, які використовували римляни для перевезення вина.
Найдавнішою винною етикеткою, вважається такий напис на амфорі: «Lun-Vet/A-III-R/X/M/Valeri Abinnerici / Cornelia» (Старий Місяць, вік три роки, червоне, виробництва Валеріо Абіннерічі і Корнелія). Вона датується 51 роком до н.е.
Приблизно в той же період часу, у Північній Європі «етикетками» служили написи, які робилися крейдою чи вугіллям на бочках з вином.
Згодом вино почали розливати у скляні пляшки. До шийки пляшки прив’язували дерев’яну дощечку чи згорнутий пергамент із написами. Така етикетка проіснувала до 18-го століття.
У 1796 році з’явилася літографія — різновид друку, коли друкарська фарба під тиском переноситься з плоскої друкованої форми на папір. Це повністю змінило вигляд етикеток.
Спочатку на етикетках вказували лише назву вина. Пізніше до них почали додавати картини художників. І лише з 50-х років 20 століття більшість країн, які займалися виноробством вирішили, що на етикетку потрібно помістити корисну інформацію про вино та його виробника.
Такі правила є у світі вина і сьогодні.
Як читати етикетки вина?
На перший погляд, все просто. На багатьох етикетках все досить докладно розписано та позначено, хоча бувають і винятки.
Вина нового світу — це вина, виготовлені в Аргентині, Австралії, Новій Зеландії, США, Чилі або Канаді. Вся інформація на етикетках таких вин вказана англійською мовою, яка є «другою рідною» для багатьох людей. У цих країнах немає чіткої класифікації та регламентації вин, тому етикетки для вин Нового світу — найпростіші етикетки для розуміння. Зазвичай у них вказана звична нам інформація: ім’я виробника, країна, рік урожаю, регіон виробництва, сорт винограду, з якого виготовили вино.
На етикетці:
- Назва виробника.
- Регіон походження винограду.
- Сорт винограду (сорт, який переважає вказується першим).
- Рік збирання врожаю.
- Вміст алкоголю на одиницю від обсягу (у відсотках).
Етикетки для вина, яке виробляється в Європі набагато складніше у сприйнятті. Першою і важливою причиною цього є те, що етикетки європейських виробників виготовляються державною мовою країни.
По-друге, у Європі на етикетках не пишуть назву сорту винограду, з якого виготовлено вино. Щоб дізнатися сорт винограду, потрібно знати, де саме було зроблено вино. Так, у виноробних країнах певний сорт винограду закріплюється за конкретним регіоном.
Також у Європі є класифікація вин, що регулюється державою. Такі вина мають спеціальне маркування. Якщо ви купуєте таке вино, ви можете бути впевнені в його якості, адже воно було виготовлено згідно з усіма виноробними стандартами.
Як читати етикетку французького вина?
Французька етикетка іноді здається дуже складною для сприйняття. Але саме вона містить повну інформацію про вино, дозволяючи споживачеві дізнатися про напій все.
На етикетці:
- Назва вина.
- «Mis en bouteille au château» означає, що вино було розлите в пляшки в маєтку. Також можна зустріти такі написи: «Mis en bouteille a la propriété» — вино розлито там, де вирощувалося і вироблялося, «Mis en bouteiile dans le région de production» — вино розлите в цій географічній зоні.
- Усі похідні від «Cru» відносяться до найвищої категорії. Це найкращі виноградники.
- Назва регіону виготовлення вина. Саме ця назва інформує споживача про сорт винограду, використаного для вина.
- Адреса виробника.
Назва Grand vin іноді зустрічається у винах Бордо. Зазвичай це назва головного вина виноробні.
Як читати етикетки італійського вина?
На етикетці:
- Назва виробника.
- Назва регіону приготування вина. Приставка «Classico» означає, що вино було виготовлене в історичній галузі регіону.
- Denominazione di Origine Controllata e Gallantita (DOCG) — найвища класифікація, заснована на географічному походженні італійського вина.
Reserva означає, що вино витримувалося в дубових бочках протягом тривалішого часу, ніж звичайне вино з тією ж назвою.
Як читати етикетку іспанського вина?
Головною особливістю етикеток іспанських вин є тривалість витримки, яка обов’язково має бути вказана на етикетці. Ці вина мають дуже тривалий період витримки, який суворо регламентований законом.
На етикетці:
- Назва виробника.
- Фраза Gran Reserva відноситься до вина, витриманого протягом п’яти років, включаючи два роки у бочці.
- Назва регіону, в якому було виготовлено вино.
- Denominación de Origen Calificada — назва географічного регіону походження.
Примітка. Класифікація термінів витримки іспанських вин:
- crianza: 2 роки (6 місяців у бочці);
- reserva: 3 роки (12 місяців у бочці);
- gran reserva: 5 років (2 роки у бочці).
Як відрізнити справжнє вино по етикетці?
При виборі пляшки перше, на що треба звернути увагу, чи є акцизна марка. Оскільки винні пляшки обкладаються митом, рекомендується не купувати вино без акцизної марки, щоб уникнути підробок.
Далі зверніть увагу на етикетку. Як визначити якість вина з етикетки?
На етикетці мають бути вказані.
- Вміст цукру:
– сухі вина — 4 г/л,
– напівсухі — 18 г/л,
– напівсолодкі — 45 г/л
– солодкі — 45 г/л і більше.
Якщо цифри не збігаються, а вино не кріплене, це штучна добавка. - Якщо у складі є саліцилова кислота, це свідчить про порушення технічного процесу.
- Дата партії проставляється окремо від решти інформації. Відбиток на етикетці та пробці має бути ідентичним.
- Якщо ви не знаєте, як відрізнити порошкове вино від сьогодення, ви завжди можете вибрати сухе або марочне вино.
Що вказується на етикетці в Україні?
Відповідно до законодавства України, етикетка вина має містити певну обов’язкову інформацію.
На етикетці вина обов’язково мають бути такі елементи:
- Назва вина. Назвою може бути назва виноградного сорту, регіону виготовлення чи ім’я винороба. Назва вина має бути виділена на етикетці.
- Виробник. Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про виробника вина, включаючи адресу.
- Рік урожаю. Так, це відповідь на запитання: що означає рік на етикетці вина? Саме рік урожаю показує, коли було зібрано виноград для виробництва вина. Це важлива інформація, оскільки врожай може відрізнятись залежно від погодних умов та інших факторів. Рік урожаю не завжди може відповідати року бутилювання вина.
- Тип вина. На етикетці має бути вказаний тип вина – біле, червоне, рожеве або ігристе.
- Вміст алкоголю. Вміст алкоголю вказує на кількість спирту у вині.
- Об’єм пляшки.
- Країна походження. Етикетка має містити інформацію про країну, де вино було виготовлено.
- Додаткова інформація, яка може бути корисною для споживача. Наприклад, деякі виробники розміщують на контретикетці різні рекомендації: з чим поєднувати це вино, як його зберігати, в якому келиху краще подавати.
Термін «виноматеріал» на етикетці вина — що це таке?
Виноматеріал — це вино, яке ще не було розлите у пляшки для споживання. Як тільки «виноматеріал» потрапляє у пляшку, він стає вином.
І коли ви, наприклад, читаєте «сухий виноматеріал» на етикетці вина — це означає просто сухе вино. Це напій з мінімальним вмістом цукру (не більше 4 г/л), звідси й назва – сухий виноматеріал.
У цій статті ми з’ясували, що на етикетці вина пишуть виробники різних країн. А як же створити етикетку вина, яка сама його продаватиме? Розповідаємо в нашій статті.
У вас залишилися питання щодо етикеток? А може ви хочете надрукувати етикетки для своєї продукції. Зв’яжіться з нами!
Пишіть нам на пошту:
[email protected]
Телефонуйте:
+380678347770
+380487347770