Автор — невідомий
Алфавіт — невідомий
Мова — невідома
Рукопис Войнича — один із найзагадковіших манускриптів в історії. Незважаючи на п’ятсот років зусиль, дешифратори досі не отримали відповіді: ким, про що і якою мовою написана книга.
Рукопис отримав ім’я на честь антиквара Вільфреда Войнича, який знайшов його в 1912 році і все життя присвятив його розшифровці. Радіовуглецевий аналіз паперу вказує на початок XVI століття. У документі близько 240 пергаментних сторінок, частина загублена. Текст написаний гусячим пером. Зображення розфарбовані пізніше. Далі суцільні гіпотези.
Є версії, що книга:
- написана європейською мовою (або різними мовами) і зашифрована,
- створена штучною «філософською» мовою,
- написана на основі екзотичної природної мови, яка не має власної писемності,
- талановита містифікація середньовічних жартівників або безглуздий «потік свідомості» душевнохворого автора, написаний неіснуючою мовою.
Рукопис вивчали всесвітньо відомі спеціалісти. Геніальний математик Алан Т’юрінг, який зламав нацистську шифрувальну машину «Енігма», не впорався з манускриптом. Жоден відомий сьогодні криптографічний метод був ефективний. Навіть суперкомп’ютер не зміг видати точну відповідь. Штучний інтелект після обробки шифру показав, що 80% слів написано на івриті. Але подальша розшифровка у цьому напрямі нічого не дала.
Частотний аналіз показує природну структуру мови, близьку до латинської та англійської. Але в книзі немає слів довших 10 літер і майже немає слів з 1-2 літер, деякі знаки з’являються лише на початку чи наприкінці слова — такі особливості притаманні арабської писемності, а не для латинських і кириличних мов. Часто зустрічаються повтори одного слова кілька разів поспіль, можливо їх потрібно читати за таким же принципом, як римські цифри, наприклад, ХХХVI.
Тільки завдяки ілюстраціям можна хоч приблизно зрозуміти, про що ця книга. У ній кілька розділів: ботанічний, астрологічний, біологічний, фармацевтичний та збірник рецептів.
Є теорія, що книга служила довідником із середньовічної медицини. Хоча спроби визначити рослини також не увінчалися особливим успіхом. Наразі ідентифіковано лише 37 із 303 ботанічних зображень. Причому за стилістикою вони нагадують Гербарій ацтеків, написаний на науатлі — мові корінних жителів Центральної Америки. І рослини належать до цього континенту. Можливо, це атлас місцевих рослин та опис їх використання у науці?
А може, якийсь європейський лікар зашифрував книгу зі своїми напрацюваннями, ховаючи її від інквізиції? Але із традиційною середньовічною алхімією манускрипт Войнича також не має нічого спільного. Не вдалося зрозуміти сенс ні космологічних та астрологічних діаграм, ні таємничих зображень жінок, що купаються у дивних струмках-каналах.
У результаті сучасна наука не здатна розшифрувати цю систему письма жодним відомим методом дешифрування. Регулярно з’являються публікації-сенсації: манускрипта Войнича розшифровано! Але чергова теорія є лише перекладом кількох слів або навколонауковим припущенням. Манускрипт все ще залишається найбільшою загадкою криптологів.
Зараз оригінал зберігається у бібліотеці рідкісних книг у Єльському університеті. У 2016 році було випущено 898 точних копій, доступних для вивчення у всьому світі.
Якщо вас зацікавила ця тема, можна переглянути документальний фільм «Код Войнича» («Манускрипт Войнича») на YouTube. Не менш загадково і цікаво, ніж «Код да Вінчі».