А ви читали книги через мікроскоп?
Наступна добірка книг призначена саме для такого читання, тому що їх творці ставлять перед собою мету — створити найменші в світі видання.
Такі екземпляри зазвичай виставлені в приватних колекціях або музеях, щоб здивувати відвідувачів своїми розмірами.
Хоча таке заняття можна назвати незвичайним, але шанувальників досить багато. Кожен з них бореться за лідерство, намагаючись зменшити свій витвір.
В 1996 році в видавництві «Сибірський лівша» вийшла повість Антона Чехова «Хамелеон», яка спеціалізується на мініатюрних книгах. У ньому не тільки текст, а й 3 кольорові ілюстрації. Довгий час це видання було занесено в Книгу рекордів Гіннеса. На даний момент цей екземпляр знаходиться в музеї мініатюр в Празі.
Рекорд був побитий в 2013 році, коли Японія створила 22-сторінкову мікро-книгу «Квіти на кожен сезон», довжиною сторінки 0,75 міліметра. При цьому розмір букв становив всього 0,01 міліметр в висоту. Тобто, текст був практично невидимий для беззбройного погляду. Так само як чорно-білі ілюстрації квітів. Це видання внесено в Книгу рекордів Гіннеса. Знаходиться в Музеї друку Toppan Printing Co. ТОВ в Токіо.
На сьогоднішній день найвідомішим колекціонером найменших книг є Джозеф Тарі. На полицях у його шафі зберігається понад 4 500 примірників друкованих видань, розмір яких не перевищує 76 міліметрів у висоту. За змістом вони дуже різні — серед них є і збірники творів поетів, і самовчителі, і довідники. З усієї колекції наймініатюрнішою визнана книга розміром 2,9 х 3,2 міліметрів.