Формат А4 — один із найпоширеніших форматів паперу у світі. Його розмір складає 210 мм на 297 мм. Це один і найпопулярніших форматів, який використовується скрізь: офісна документація, фірмові бланки, флаєри, листівки, брошури, буклети, конверти, журнали, каталоги та багато іншого.
А чому саме цей розмір став таким популярним? Як виник формат А4 і чому у нього саме таке співвідношення сторін? Давайте звернемося до історії і все з’ясуємо.
Iсторія створення
Відсутність єдиних стандартів на розміри ділових документів та проектних креслень була дуже серйозною проблемою на початку 20 століття.
Тоді паперові фабрики всього світу випускали папір своїх власних форматів.
Співвідношення сторін паперу також змінювалося. Наприклад, до кінця XVIII століття популярним став папір із співвідношенням сторін 1:1,618 (так звана «Золота» пропорція). Цей формат дуже полюбили архітектори та художники Відродження, але він виявився зовсім не підходящим для поліграфії та книговидавництва. Коли такий аркуш паперу складали вдвічі, розмір сторінки ставав негарним і незручним для роботи.
Історія винаходу стандартного формату паперу розпочалася у 1780-х роках. Тоді, німецький фізик та письменник Георг Крістоф Ліхтенберг почав займатися проблемами зберігання та сортування своїх дослідницьких нотаток. У той час використовувалися пергаментні сувої або стоси паперу, пов’язані разом, але так зберігати інформацію було дуже незручно. Важко було швидко знайти необхідний документ.
Формат А0 було визначено Георгом Ліхтенбергом непросто експериментально, а на в основі теоретичних розрахунків. Він вважав, що необхідно вибрати такий розмір аркуша паперу, який був би зручний у використанні та виготовлявся з мінімальними втратами.
У результаті розрахунків Ліхтенберг визначив, що формат А0 повинен мати площу 1 квадратний метр, а співвідношення сторін має бути 1:√2, тобто приблизно 1:1,414. Це співвідношення сторін забезпечує оптимальне поєднання між площею листа та зручністю його використання, а також дозволяє отримувати формати дрібніших розмірів без значних втрат матеріалу.
Він опублікував свою роботу у 1786 році. Однак, ця ідея не набула широкого поширення на той час.
Пізніше, у 1922 році, на основі ідеї Ліхтенберга, німецький інженер та винахідник Вальтер Портсман, розробив систему форматів паперу, відому як DIN (Deutsches Institut für Normung). Ця система включала також стандартний розмір паперу A4.
Портсман та його комітет визначили розміри кожного аркуша паперу відповідно до метричної системи вимірювань, щоб стандартизувати всі розміри.
Стандарт DIN 476 передбачав використання восьми форматів.
Основним вважається формат А0, який має площу 1 квадратний метр і співвідношення ширини до довжини 1:1,4142 (1:√2,). Ця ж пропорція сторін зберігається для всіх наступних форматів з округленням до мм в меншу сторону.
Якщо сказати простіше, то кожен наступний формат виходить шляхом точного розрізання попереднього навпіл. Так, якщо розрізати навпіл лист А0, то вийде формат А1 і таке інше.
Точні розміри форматів паперу такі:
- А0 – має площу 1 квадратний метр, а сторони – 841×1189 мм.
- А1 – площа листа становить 0,5 кв. м., а сторони – 594×841 мм.
- А2 – площа становить 25 дециметрів, а сторони – 420×594 мм.
- А3 – площа листа становить 12,5 дециметрів, а сторони – 297 420 мм.
- А4 – найпопулярніший формат зі сторонами 210×297 мм.
- А5 – має сторони 210х148 мм.
- А6 – ще вдвічі менше – 148х105 мм.
Але чому саме формат А4 став найпоширенішим у світі?
Насправді, це пов’язано з бажанням мати формат, з яким було б зручно взаємодіяти. Вчені, які працювали над стандартом DIN 476, визначили, що формат А4 є найбільш зручним для людського сприйняття. Поліграфічні вироби такого формату зручно тримати в руках, зберігати та транспортувати.
Крім того, формат А4 також є оптимальним з погляду економії паперу. Його розмір дозволяє друкувати на ньому велику кількість інформації, не використовуючи надто багато паперу, що заощаджує ресурси та допомагає знизити відходи.
Для нашої друкарні New Media формат A4 також є найпопулярнішим. Яку тільки поліграфічну продукцію у форматі А4 ми не друкували: і книги, і календарі, і запрошення, і дипломи. Друкували навіть наклейки! Тож з ним ми дуже добре знайомі.
І пропонуємо познайомитись вам.
Пишіть нам на пошту:
[email protected]
Телефонуйте:
+380678347770
+380487347770