Величезний мегаполіс Дубай був створений за 20-25 років. Не дивно, що саме тут тестують найбільш просунуті будівельні технології. З останніх «вау» проектів — найбільший в світі офіс, надрукований за допомогою 3D-принтера.
Посеред пустелі звели двоповерховий офісний будинок висотою 10 м. Площа — 640 кв.м. Фундамент, вікна та дах двоповерхової адміністративної будівлі створили традиційним способом, а ось стіни й перекриття надрукував принтер, використовуючи гіпс, цемент, пісок, армоване скловолокно. Навіть меблі в цьому офісі з’явилася завдяки тривимірному друку.
Це не перший такий об’єкт. За допомогою будівельних принтерів створюють виставкові павільйони, експериментальні міні-будинки й подібні легкі, мобільні конструкції. У тих же Об’єднаних Арабських Еміратах ще в 2017 році презентували перший 3D-офіс: незвичайний будинок з футуристичним дизайном. Замовником виступив шейх Мохаммед, віце-президент ОАЕ та емір Дубая. Це одноповерхова цементна будова площею 250 кв.м. з усіма комунікаціями. На її будівництво пішло 17 днів.
Що таке 3D-будівництво?
Відмінність нового двоповерхового офісу — його монументальність. Це повноцінна будівля, розрахована на десятиліття. Ще одним завданням було показати, що нова технологія може створювати складні архітектурні елементи, а не тільки прямокутні коробки.
Будівельна компанія Apis Cor розробила особливий цементний склад для промислового 3D-принтера, який друкував модульні об’єкти шар за шаром, як звичайні тривимірні моделі. Довжина принтера 36 метрів, ширина — 12. Апарат переміщали по майданчику за допомогою крана.
Головна складність — підбір правильних сумішей, адже склад будматеріалів залежить від клімату: температури, вологості. Будувати на піску нелегко, пустеля так і норовить стерти з лиця землі чужорідні об’єкти, тому будівельні матеріали повинні бути дуже стабільними.
Готові надруковані стіни укріплювали металевою арматурою. Принтером керував 1 фахівець, а зі встановленням модулів легко впоралася бригада з 15 робітників.
Перспективи 3D-друку в будівництві
До 2030 року понад чверть усіх будинків в Дубаї будуть створені за допомогою такого друку. Це знижує фінансові витрати та мінімізує використання людських ресурсів. Досвід першої офісної будівлі показав прекрасну статистику: на будівництво витрачено в 3 рази менше коштів.
Але справа не тільки в грошах. Традиційні будівельні технології залишають 30-35% сміття: приблизно 4 тонни відходів при зведенні будівлі площею 2000 кв.м. А застарілі методи залишають після себе справжні звалища. 3D-будівництво — ефективний спосіб захисту навколишнього середовища, так як він дозволяє дуже точно розрахувати потрібну кількість будматеріалів. Більш того, в якості «будівельних чорнил» можна використовувати перероблений пластик і біоматеріали (рослинні залишки, компост).
Компанія Apis Cor наступні проекти планує запустити в США. У Луїзіані та Каліфорнії розгортають програму доступного 3D-житла: екологічного та дешевого.